Jak Kupić Pralkę? Poradnik od A do Z

Przewodnik zakupu pralki może pomóc Ci wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb. Będziesz w stanie zrozumieć różne typy i rozmiary dostępne, system oceny energetycznej, funkcje, których należy szukać, oraz zakres cen. Zanim zaczniesz szukać nowej pralki, powinieneś zapoznać się z tymi podstawowymi wskazówkami. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących zakupu pralki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Mamy nadzieję, że ten przewodnik będzie pomocny.

Rozmiary pralek

Ważne jest, aby znać wymiary pralek, aby móc wybrać odpowiednią. Pełnowymiarowa pralka ma zazwyczaj od 35 do 43 cali wysokości, natomiast model kompaktowy ma około osiemdziesięciu centymetrów wysokości. Jednak nadal będziesz potrzebował miejsca na pełnowymiarową pralkę, więc upewnij się, że przestrzeń jest wystarczająco głęboka i szeroka, aby pomieścić jedną. Istnieją również kompaktowe modele wykonane przez europejskich producentów, które mieszczą się pod zlewem.

Wielkość pralki będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym i tego, ile ładunków zazwyczaj robią. Małe maszyny są odpowiednie dla pojedynczych osób, podczas gdy średnie modele są odpowiednie dla par i rosnących rodzin. Większe urządzenia są idealne dla gospodarstw domowych składających się z dwóch lub trzech osób. Jednak największą różnicą pomiędzy dużymi i małymi maszynami jest pojemność bębna. Jeśli używasz pralki tylko do małych ładunków, będzie to strata energii i miejsca.

Podczas gdy mała pralka może wyprać kilka koszulek, duża może pomieścić nawet 35 koszulek. Średni rozmiar pełnowymiarowej pralki ma 27 cali szerokości i waży od siedmiu do ośmiu kilogramów. W zależności od wielkości przestrzeni, jaką dysponujesz, być może będziesz musiał umieścić większy model w przedpokoju lub kuchni, aby zrobić dla niego miejsce. Pełnowymiarowa pralka jest też zazwyczaj większa od kompaktowej, co ułatwia jej załadunek.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar pralki, musisz zmierzyć obszar, na którym ją umieścisz. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz mieć większą pralkę. Zastanów się również, gdzie chcesz umieścić pralkę i czy chcesz, aby drzwi otwierały się w odpowiednim kierunku. Po zmapowaniu przestrzeni, możesz zawęzić wybór i podjąć świadomą decyzję. Z tymi informacjami będziesz w stanie wybrać najlepszą pralkę dla swoich potrzeb.

System oceny energetycznej

W dążeniu do zmniejszenia ilości energii, którą zużywają urządzenia domowe, Unia Europejska wprowadziła nową etykietę efektywności energetycznej na wszystkich urządzeniach. Etykieta jest doskonałym sposobem na porównanie modeli i zmuszenie producentów do zrobienia swojej części w celu ochrony środowiska. Każda pralka otrzymuje ocenę efektywności energetycznej, która jest wyświetlana w postaci litery na etykiecie urządzenia. Pralki o klasie A+++ są najbardziej energooszczędne, natomiast modele o klasie od B do D są stosunkowo mało wydajne i marnują wodę.

Etykiety efektywności energetycznej zostaną wprowadzone w marcu tego roku. Obecnie najwyższa ocena efektywności energetycznej, A++++, ale nowy system przywróci niższe oceny, takie jak B, C i E. Krótko mówiąc, system oceny efektywności energetycznej zmieni sposób, w jaki konsumenci kupują pralki. Te nowe oceny ułatwią porównania i sprawią, że łatwiej będzie znaleźć najlepszą pralkę dla swoich potrzeb i budżetu.

Nowe etykiety będą zawierać informacje na temat efektywności energetycznej, w tym zużycia wody, hałasu, czasu trwania cyklu wzorcowego i ilości mokrych ubrań, które wychodzą z prania. Unia Europejska zobowiązała się do rozwiązania kwestii środowiskowych za pomocą swojego Europejskiego Zielonego Ładu i uruchomiła nowy system oceny efektywności energetycznej dla pralek. Zielony Ład Komisji Europejskiej jest mapą drogową do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chociaż nowe etykiety pozwolą lepiej zrozumieć efektywność energetyczną pralek, konsumenci nadal powinni zwracać uwagę na inne czynniki.

Pralka z certyfikatem ENERGY STAR(r)może zużywać do 25 procent mniej wody niż przeciętny model. Liczba litrów zużytych na kilogram cykli prania i wirowania jest również wyświetlana na etykiecie. Najbardziej energooszczędne pralki są oznaczone logo Energy Saving Trust – Energy Saving Recommended. Ocena efektywności energetycznej jest przedstawiona w postaci liter i jest obliczana na podstawie kilowatogodzin dla pełnego ładunku bawełny 60degC i częściowego ładunku 40degC.

Cechy, na które należy zwrócić uwagę

Jednym z najlepszych sposobów na podjęcie decyzji, którą pralkę kupić, jest określenie Twoich konkretnych potrzeb. Duża pojemność wanny, automatyczne dozowniki, cyfrowe wyświetlacze, blokady dla dzieci i kontrola temperatury to cechy pożądane przez rodziny. Wi-Fi to doskonała funkcja dla pralki, ale nie wszystkie modele są w nią wyposażone. Twój budżet powinien również odgrywać rolę w podejmowaniu decyzji, którą pralkę kupić. Możesz znaleźć maszynę ze wszystkimi tymi cechami w oparciu o swój budżet.

Po pierwsze, upewnij się, że wiesz, ile miejsca masz dostępnego do przechowywania pralki. Powinieneś wziąć pod uwagę wysokość maszyny, gdy pokrywa jest otwarta, ponieważ będzie to określać rozmiar myjki. Maytag ma dobry przewodnik krok po kroku na temat mierzenia przestrzeni. Nie zapomnij również zmierzyć przestrzeni w obszarze pralki, aby zapewnić możliwość pełnego otwarcia drzwi.

Następnie pomyśl o tym, jakie ubrania regularnie pierzesz. Tradycyjne pralki ładowane od góry mają zazwyczaj krótkie cykle prania i mogą nie prać Twoich ubrań tak dobrze jak pralki ładowane od przodu. Pralki ładowane od przodu są zazwyczaj łagodniejsze dla ubrań, ponieważ nie mają mieszadeł. Wybierz pralkę z regulowanym poziomem i temperaturą wody oraz specjalnym cyklem dla delikatnej odzieży. Alternatywnie, można również użyć pralki do czyszczenia dżinsów, koszul i innych ubrań.

Inna cecha, której należy szukać przy zakupie pralki to wydajność energetyczna. Wysoko wydajne maszyny zazwyczaj zużywają mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. Oni bębnują ubrania zamiast skręcać i nie potrzebują mieszadeł. Energooszczędne urządzenia oszczędzają wodę, energię i pieniądze. A dodatkowe korzyści, jakie otrzymujesz, to niższy rachunek za wodę przez cały okres użytkowania urządzenia i mniejsze rachunki za energię. Pralka o wysokiej wydajności pomoże Ci również zaoszczędzić na detergencie, co może przynieść Ci oszczędności.

Przedział cenowy

Koszt pralek to gorący temat w dzisiejszej gospodarce, zwłaszcza gdy finanse kraju są w rozsypce. Nie jest niczym niezwykłym, że pralka się psuje i wymaga wymiany, ale przedziały cenowe dla modeli różnią się znacznie. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze przy zakupie nowej pralki. Poniżej znajduje się spojrzenie na niektóre z czynników, które powinny wpływać na zakres cenowy pralki.

– Rozmiar Twojej rodziny. Niektórzy ludzie wolą pralki ładowane od góry, które były wokół dłużej niż front-loaders. Te maszyny zużywają więcej wody i energii, ale są ogólnie tańsze niż front-loaders. Spodziewaj się, że za pralkę ładowaną od góry zapłacisz od 450 do 1400 dolarów. Maszyna ładowana od przodu, z drugiej strony, może wahać się w cenie od 500 dolarów do ponad 1400 dolarów, w zależności od funkcji i marki.

– Typ pralki, którą chcesz. Zakres cen dla pralki różni się znacznie, od tak mało jak 450 dolarów do tak dużo jak 2 050 dolarów. Standardowa maszyna ładująca od góry ma pojemność trzech stóp sześciennych, wiele cykli i plastikową wannę. Cena dopasowanej suszarki jest mniej więcej taka sama. Gazowe modele są zawsze droższe niż elektryczne. Jeśli chcesz suszarkę, która wykonuje więcej niż jeden cykl, zdobądź taką, która ma opcję parową.

Typ pralki, którą kupisz, będzie zależał od Twoich potrzeb i budżetu. Duże rodziny, na przykład, wymagają wysokiej klasy modelu o dużej pojemności. Natomiast dla osób samotnych może wystarczyć maszyna o mniejszej pojemności. Należy również wziąć pod uwagę markę pralki. W zależności od funkcji, które chcesz, top-of-the-line maszyna może kosztować więcej niż Rs. 40000, podczas gdy podstawowe urządzenie może kosztować mniej niż dziesięć tysięcy rupii. Upewnij się, że wcześniej zdecydujesz się na budżet.

Gwarancja

Kupując nową pralkę? Być może zastanawiasz się, czy gwarancja obejmie części, które się zepsują. Dobra wiadomość jest taka, że większość pralek posiada dokument gwarancyjny, który jest ważny przez pierwsze 12 miesięcy. Gwarancja obejmuje części zamienne i profesjonalny serwis, jeśli cokolwiek stanie się z pralką w tym czasie. Niektóre gwarancje zapewniają nawet oddzielne gwarancje na części i komponenty elektryczne, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład Samsung oferuje oddzielne gwarancje na swój silnik i części wanny.

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś kupić gwarancję na swoją nową pralkę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest porównanie okresu gwarancji producenta. Zaleca się, aby iść na co najmniej 12 miesięcy, ale jeśli nie jesteś pewien, sprawdź, czy gwarancja wynosi co najmniej trzy lata. Upewnij się, że gwarancja obejmuje wszystkie części i robociznę. Niektóre gwarancje obejmują dwuletnią gwarancję na części i robociznę.

Gwarancja na pralki obejmie większość części, więc nie musisz się martwić o naprawy zbyt często. Jednak jeśli jesteś bardzo ciężkim konsumentem, możesz chcieć rozważyć zakup rozszerzonej gwarancji dla spokoju ducha. Dobrą wiadomością jest to, że większość gwarancji jest przenośna, więc można użyć tego samego dla wielu urządzeń. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że rozszerzona gwarancja nie jest koniecznością przy zakupie urządzenia.

Większość urządzeń gospodarstwa domowego posiada ograniczoną gwarancję, należy sprawdzić, czy producent oferuje rozszerzone pokrycie w ramach programu nagród dla klientów. Jeśli producent oferuje to, często będzie wymieniać warunki gwarancji i wszelkie usługi ubezpieczeniowe, które pochodzą z nim. Może Cię zaskoczyć fakt, że rozszerzone pokrycie możesz otrzymać za darmo od operatora karty kredytowej. Wystarczy pamiętać, że rozszerzone pokrycie nie jest tak powszechne, jak kiedyś, ale należy zapytać i tak.